Ölçüm kızağı (metering Skid) modüler parçaların birleştirilip tek bir ünite haline getirilmesi yoluyla, müşteriye zaman ve maliyet açısından kayda değer tasarruf sunan bir operasyonel süreç uygulamasıdır. Skid sistemi yada ölçüm kızağı olarak da adlandırılan Skid özellikle petrokimya alanında kullanılmaktadır. Enelsan’ın ürettiği Skid sistemleri vasıtası ile gemiden limana ve/veya limandan gemiye akaryakıt, petrol ve türevlerini (petrol, doğalgaz, gaz yağı, dizel, jet yakıtı, LGP) transfer etmek, bu transfer sırasında kullanılan MID mühürlü sayaçların doğruluğunu test etmek mümkündür.

Bu uygulama borular, vanalar, pompalar, debimetreler, sayaçlar, ölçüm enstrümanları, PLC ve akış bilgisayarlarından oluşmaktadır. Ölçüm yapılırken uyulması gereken birtakım standartlar mevcuttur. Söz konusu standartlar genel olarak ölçüm kalitesi, ölçüm düzeneğinin patlama, sızdırma gibi durumlara karşı güvenlik seviyesi, ölçümün hata payı gibi konulara ilişkindir.

Enelsan Skid sistemleri tüm bu standartları 40 yılı aşkın enstrüman tecrübesi ve güvenilir kalitesi ile profesyonel düzeyde karşılar ve Avrupa Standartlarına göre ürettiği Skid sistemlerinin mekanik ve elektronik kalibrasyonunu da güncel olarak sağlar. Bu sayede sistemin hata payı minimize edilerek ölçüm güvenilirliğinde süreklilik yakalanmış olur.

Enelsan, mühendislik bilgi ve tecrübesi ile prosesiniz için en uygun değer komponentleri seçerek fiyat-performans açısından en doğru çözümü sunar.

Skid sistemi kullanılarak dolum ve boşaltım yapılabilecek uygulamalar:

– Gemi

– Tanker

– Jet Yakıtı

– Vagon

– İskele Hatları

– LPG, LNG Hatları

– Bilumum Tanklar

Arzu edildiği takdirde Enelsan, Skid sistemlerine enjeksiyon ve harmanlama sistemlerini de bütünleşmiş edebilmektedir.

SKID SİSTEMİ enelsan