Kontrol Dünyası, Röportajlar

ENELSAN GENEL MÜDÜRÜ TUNÇ VİDİNLİ İLE RÖPOTAJIMIZ

1976 yılından bu yana hizmet veren Enelsan Türk endüstrisine yerli imalatlarla katkıda bulunmaya devam ediyor.

Enelsan Genel Müdürü Tunç Vidinli sorularımızı yanıtladı. Vidinli “ülkenin inovasyon ve yüksek teknoloji konusundaki ihtiyacının sıkça dile getirildiği şu günlerde kendi sektörümüz için önemli bir misyonu yüklendiğimizi düşünüyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Öncelikle firmanızı tanıyabilir miyiz?

Enelsan, 1976 yılından itibaren endüstriyel ölçümün önemini Ertan Söylemez önderliğinde, Türkiye’ye getirmiş ve öğretmiş bir kuruluştur. Uzun süreler yabancı ortaklıklarla edinilen ve kazandırılan bilgi ve birikimin ardından yakın zamanda alınan kararla, Enelsan tek başına Türkiye’nin ilk ve tek yerli Elektromanyetik Debimetresini üretmeye karar vermiştir. Bunun yanında Türkiye’de hala tek olarak yerli basınç transmitteri üretimi de devam etmektedir.

“DOĞRU İNSANLARIN ELİNE DOĞRU İŞLER VERMENİZ GEREKİR”

Enelsan’ın Türkiye’nin tek basınç transmitteri imalatçısı… Neler söyleyeceksiniz?

Göstergesiz bir basınç transmitteri, elinize alıp baktığınızda çok kolay ve basit bir cihaz olarak görünüyor. Aslında yaptığı iş basit. Sensör kısmındaki basınç ile algılayıcıların oluşturduğu küçük gerilimleri yükselterek oluşan gerilimleri analog bilgiye çevirerek oluşan basınca göre kalibre ediyorsunuz. Ama bu cihazı doğru şekilde üretip uzun yıllar problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlamak için doğru insanların eline doğru işleri vermeniz gerekir.İşte Enelsanda tam böyle bir yer. Örneğin basınç transmitteri üretimi ve teknik servis işi doğru insanlara veriliyor. Böylelikle ortaya yerli ve uzun ömürlü, firmalarca talep edilen bir ürün çıkıyor. Böyle söyleyebilmek gerçekten gurur verici. Şunu da ekleyemek isterim ki yerli basınç transmitterinin geliştirilmesinde Tübitak’tan aldığımız Ar-Ge desteği de bu yolda önemli bir adımdır.

Kutu: Kalibre edilmemiş bir basınç transmitteri ayarlanmamış bir saate benzer. Bir saat gösterir ama doğru olduğunu bilemezsiniz.

ÇALIŞABİLİRLİK VE KALİBRASYON

Basınç transmitteri imalatında hangi hususlara dikkat etmektesiniz?

Çalışabilirlik ve kalibrasyon, basınç transmitteri üretimindeki en önemli iki husustur diyebiliriz. Cihazın çalışma ortamı ve çalışma gerilimi titizlikle incelenir, herhangi bir şekilde problem olduğunda giderilir yada değiştirilir. Kalibrasyon ise işin belki de en önemli kısmı. Kalibre edilmemiş bir basınç transmitteri ayarlanmamış bir saate benzer. Bir saat gösterir ama doğru olduğunu bilemezsiniz.

“ANA AMAÇ BASINCIN OLDUĞU HER NOKTADA ÖLÇÜM YAPMAK”

Mühendislik uygulamalarınızdan bahseder misiniz?

Basınç transmitterinin ana amacı basıncın olduğu her noktada ölçüm yapmaktır. Genel olarak enerji sektöründe, demir çelik endüstrisinde, kağıt sektöründe, kompresör imalatında, kimya ve petrokimya endüstrisinde, ilaç, gıda sektörü gibi pek çok farklı sektörde kontrol ve güvenlik amaçlı olarak basınç transmitterleri bulunmaktadır.

Bunun dışında sistemi korumak gereken yerlerde, örneğin bir pompa çalıştırıyorsanız, pompayı korumak adına bir basınç transmitteri ile ölçüm yapmanız gerekir. Ayrıca tank, kuyu seviye ölçümlerinde hidrostatik seviye transmitteri uygulaması ile kullanılmaktadır. Bunlar dışında sızdırmazlık test cihazı olarak adlandırdığımız bir cihazda da basınç transmitteri kullanmaktayız.

Kutu: Türkiye’nin hemen her yerinde her türlü uygulamada bulunmuş bir ekipten bahsediyoruz. Ekibimizin belki de uzun soluklu, Türkiye’de alanının en iyi teknik servis ekibi olacak kadar tecrübesi mevcut

“ÖLÇÜMÜN DOĞRULUĞUNU TEST EDİYORUZ”

Bu enstrüman için ne gibi testler yapmaktasınız?

Uygun gerilimlerde çalışma durumunu gözlemliyoruz, bunun için gerilim testlerimiz mevcut. Çalışma ortamı ile ilgili problem olmaması adına, uzun süre enerji verilip bekleterek zaman içinde herhangi bir bozulma ya da salınım olup olmadığına bakıyoruz. Tabi ki de bunların yanında kalibrasyon testlerimiz de var, ölçümün doğruluğunu test ediyoruz.

Sahip olduğunuz belgeler nelerdir?

Basınç transmitteri için CE beyanımız mevcuttur, ayrıca yerli malı belgesini edinme adına çalışmalarımız da sürmektedir. Diğer enstrümanlarımız için yerli malı, WRAS gibi belgelerimiz mevcuttur.

Laboratuvarınızdan bahseder misiniz?

Laboratuvarımızda sadece basınç olarak değil, her tür elektronik kart ve komponent imalat, bakım ve tamirini yapabildiğimiz gereçler ve düzenekler bulunmaktadır. Ayrıca laboratuvarımızdaki tecrübeli arkadaşlar sayesinde herhangi bir arıza ya da problemin üstesinden gelmek zor olmuyor.

“HER TÜRLÜ UYGULAMADA BULUNMUŞ BİR EKİP”

Kalibrasyon yöntemlerinizden bahseder misiniz?

Kalibrasyon yöntemimizin piyasadakilerden çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Yaptığınız ölçümün doğruluğunu görebilmek adına referans alabileceğiniz bir cihaz ile basınç transmitterinin kalibrasyonunu gerçekleştiriyoruz. Elektromanyetik debimetre kalibrasyonunda referans olarak başka bir debimetre kullanırken basınç transmitteri için referans olarak basınç algılayıcı bir kalibratör kullanmaktayız.

Teknik servis hizmetinizden bahseder misiniz?

Türkiye’nin hemen her yerinde her türlü uygulamada bulunmuş bir ekipten bahsediyoruz. Ekibimizin belki de uzun soluklu, Türkiye’de alanının en iyi teknik servis ekibi olacak kadar tecrübesi mevcut. Teknik servis ekibimiz, çoğu zaman telefonla sorunları giderebilmektedir. Gerektiğinde yerinde ya da laboratuvarımızda da hizmet verebilmektedir.

“ÖNCELİK OLARAK İNSAN”

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bizim Enelsan olarak en önem verdiğimiz hususlardan birisi de insan. Biz çok büyük bir firma değiliz fakat rakiplerimiz dünyanın büyük firmaları. Ülkenin inovasyon ve yüksek teknoloji konusundaki ihtiyacının sıkça dile getirildiği şu günlerde kendi sektörümüz için önemli bir misyonu yüklendiğimizi düşünüyoruz. Bizleri, dolayısı ile ülkemizi başarıya götürebilecek unsurun insana, insanımıza yatırım yapmaktan geçtiğini düşünüyoruz. Bu sebepten biz birinci öncelik olarak insana, daha sonra makina, yazılım ve/veya ekipmana yatırım yapmaya gayret ediyoruz.